OBLEČENÍ A VYBAVENÍ
DOPORUČENÉ VYBAVENÍ A OBLEČENÍ DĚTÍ V LESNÍ ŠKOLCE LESOKRUH
Jak pro rodiče, tak i pro pedagogy/průvodce je zásadní, aby dítě bylo při pobytu venku v suchu a v teple. K tomu, aby si dítě mohlo pobyt v lesní školce opravdu užít, je důležité, aby bylo dobře vybavené. Níže najdete seznam doporučeného vybavení do lesní školky na celý rok.
Označení: VEŠKERÉ vybavení je viditelně označeno jménem dítěte podpis, speciální samolepky (možnost hromadných objednávek Stuff Labels), razítko
Rodiče jsou povinni označit dětem oblečení - ne vždy si děti své oblečení poznají, ne vždy poznají oblečení oba rodiče, natož průvodkyně. Označení všeho vybavení a oblečení (včetně batohu, lahve, krabiček, rukavic, čepic) nám všem usnadní život.
Sebeobsluha: Zvažte, zdali si dítě se svým oblečením, obuví a vybavením samo poradí, nebo se k tomu alespoň blíží s menší dopomocí. Může se stát, že se dítě bude potřebovat převléknout i několikrát denně a průvodkyně i děti ocení, když to bude snadné. Dítě potřebuje být i venku schopné rychle rozepnout svrchní vrstvy, když chce čůrat - myslete na to zvláště v případě laclových kalhot a overalů. Průvodkyně jsou vždy nablízku, ale rychlejší a příjemnější je umět to sám. Kšandy od kalhot je vždy lepší mít co nejvíce nahoře, na mikině popř. bundě. V zimních měsících je pro dítě velmi složité a také nepříjemné muset v lese všechny teplé vrstvy svlékat, aby se mohlo vyprázdnit.
Seznam doporučeného vybavení na celý rok
Vybavení pro pobyt v lese:
- dobře padnoucí batoh adekvátní velikosti s prsním popruhem ocení dítě při každé výpravě do lesa. Vyplatí se kvalitní turistický batoh, v LMŠ ho dítko používá každý den (a nešetří ho). V případě pochyb (zejména o velikosti batohu) je dobré se poradit s průvodci. Velmi malé batůžky jsou zcela nevhodné a nedoporučujeme je. I maličké dítě může mít větší batůžek (rozhodně větší než 6 litrů obsahu). Dětem se do batohu potřebuje vejít opravdu poměrně mnoho věcí. Spakovat všechny věci do většího batůžku je pro dítě nepoměrně jednodušší, než do malinkého, a zvládne to i maličké dítě. Pokud má vše vměstnat do malinkého batohu, je to pro dítě velmi složité a frustrující.
- do batůžku:
- kapesník nebo papírové kapesníčky
- podložku pod zadek - malou karimatku, která se vejde dovnitř batohu, z postranních kapes vypadává a dochází ke ztrátám. Ustřihnout kus o velikosti cca 30x30 cm z velké karimatky a složit dovnitř batohu, existují i přímo skládací podložky.
- malý ručník (v uzavíratelném, nepromokavém sáčku)- o velikosti cca 25x25 cm, stačí opravdu malý, lze nastříhat starší ručník
- pití - v zimě v termosce, ovšem pozor na příliš horké nápoje, pokud ráno plníte doma. Preferujeme neslazené nápoje, zejména v létě sladké nápoje velmi vábí vosy. Termoska je vhodná celoročně. V létě udrží pití studené.
- pláštěnku - dostatečně velkou, aby šla obléknout i přes nejsvrchnější vrstvu oblečení, přes bundu. Pokud má dítě skutečně outdoorovou zimní bundu z kvalitního materiálu (typu Gore-tex), obejde se pravděpodobně v zimě bez pláštěnky.
- nepromokavý obal na batoh - ideálně takový, který zůstává připevněný k batohu (např. tkanicí), i když je batoh právě otevřený a obal ho nechrání
- náhradní ponožky - v uzavíratelném, nepromokavém sáčku - může být pratelný látkový s Pul zátěrem, igelitový zavírací (tzv. ziplock) či jiný plnící žádanou funkci. Pokud totiž batoh promokne a ponožky nejsou v pytlíku, jsou pak mokré i náhradní (původně suché) ponožky.
- v zimě a na podzim též minimálně dvoje rukavice :
- v zimě, případně v každém chladném počasí (říjen-březen) - slabší pletené prstové rukavice do batohu, dítě si je obléká na svačinu, aby byly ruce chráněny před mrazem (v uzavíratelném, nepromokavém sáčku)
- nepromokavé rukavice do deště, zimní rukavice (více info o rukavicích níže)
Pro příjemný pobyt dítěte v lese je důležité veškeré vybavení průběžně kontrolovat - podložka je suchá, ručník je čistý, kapesník je čistý, náhradní věci jsou suché a jsou v batohu přítomny.
Pokud má rodič jakékoliv otázky ohledně vybavení dítěte, může samozřejmě kontaktovat ředitelku nebo oslovit průvodkyni LMŠ Lesokruh, rády pomohou.
Zkušenosti ukazují, že v rámci rozvoje samostatnosti a zodpovědnosti dítěte je důležité, aby dítě zpočátku docházky do LMŠ Lesokruh bylo doma alespoň přítomno u každodenního "balení batohu" a rodič s dítětem mluvil o tom, kde co v batohu najde, až bude v lese, jak všechny věci uvnitř batohu porovnat a batoh zapnout. Toto děti trénují každý den v lese po dopolední svačině. S postupem času dítě většinou zvládne samo si sbalit připravené věci do batohu.
Vybavení pro pobyt v zázemí LMŠ:
- krabička na oběd – nosíme každý den. Oběd do ní dostanou děti ten den.
- krabička na svačinu a termoska na kaši - nosíme každý den, chystáme je na další den
- spacák pro odpolední odpočinek (polštářek a oblíbený mazlík podle zvyklostí dítěte)
- ručník na ruce do šatny
- přezůvky - slouží celoročně hlavně v deštivém počasí pro přechod dítěte ze šatny (v zahradním domku), kde si svléká mokré oblečení a zouvá zabahněné boty, do místnosti určené pro odpočinek (čistá zóna). V týpí pro pobyt v čisté zóně zejména v zimních měsících. Dítě tráví v těchto přezůvkách minimum času, hlavním kritériem výběru přezůvek pro tento účel je, aby si je dítě dokázalo snadno a samostatně obout a zout (i v silných vlněných ponožkách). Osvědčují se gumové nazouváky - crocsy.
Oblečení
Celoročně:
- plastová krabice s náhradním oblečením
- je výrazně označená jménem dítěte s jeho značkou– zajišťujeme my
- krabice zůstává v zázemí a obsahuje náhradní oblečení, které rodič volí vždy v závislosti na ročním období
- obsah krabice:
- 2x mikina
- 2x triko s krátkým, 2x triko dlouhým rukávem
- 2x tepláky či 2x legíny
- 2x ponožky , v zimě navíc 2 x vlněné ponožky
- 2x kalhotky/slipy
- svrchní vrstvy dle sezony 2x - často se jedná o objemné kusy oblečení, které se hlavně v zimě do krabice nevejdou, proto je rodič složí do uzavíratelného pytle či tašky dle svého výběru a tato taška bude umístěna na krabici v zázemí.
- náhradní obuv (holínky) – po dlouholetých zkušenostech doporučujeme holínky Demar mammut, které jsou vyrobené z EVA materiálu, který výborně izoluje i v zimě od země. Mají vyjímatelnou vlněnou vložku, jsou prostorné, lehké, měkké a cenově dostupné. Často v nich děti stráví celou zimu bezpečně v teple a suchu. Nožka se v nich však může zpotit, proto je super, když máme k dispozici náhradní vlněnou vložku, která se dá koupit samostatně, a můžeme ji v průběhu dne vyměnit.
Celkové množství náhradního oblečení má být dostatečné pro 2 kompletní převlečení dítěte ("od hlavy k patě").
Rodič veškeré náhradní oblečení a boty průběžnou kontroluje, doplňuje a obměňuje v závislosti na ročním období a potřebách dítěte.
Léto:
- kromě ošetření opalovacím krémem doporučujeme také pokrývku hlavy, dlouhé rukávy a nohavice jako ochranu před sluncem a klíšťaty, mikinu, šusťákovou bundu
- v období klíšťat od jara do podzimu každý den před odchodem do lesa děti stříkáme šetrným bio repelentem vlastní výroby, jehož účinnou složkou jsou kvalitní éterické oleje (rozmarýn, hřebíček, geranium, anýz, levandule v konzumním lihu, ředěné vodou)
- pevnou obuv (sandály s úplně otevřenou špičkou nejsou vhodné do terénu)
- v případě mokrého počasí nepromokavé kalhoty a pláštěnku
- uzpůsobit obsah krabice počasí a potřebám dítěte
Do deště:
- holínky, do nich vysoké ponožky, podkolenky
- gumové kalhoty - přetáhnout přes holínky
- gumová bunda s kapucí zakrývající celou hlavu či klobouk do deště ● gumové rukavice (v chladnějším počasí pod ně tenčí)
Zima:
- triko s dlouhým rukávem a spodní kalhoty - funkční spodní vrstva (vlna, hedvábí, bambus, outlast, syntetické materiály…dle možností), možno ve dvou vrstvách v mrazech. Jako nevhodné se jeví punčocháče, které se nedají jednoduše v lese vyměnit v případě promočení. Proto jsou vhodnější legíny a ponožky.
- mikina - střední, zateplovací vrstva (fleece, vlna)
- bunda + oteplovačky/kombinéza - svrchní, izolační vrstva, nepromokavá a větruodolná. Kombinéza je vhodná spíše pro chlapce, dívkám se kombinéza v lese velmi špatně svléká, když potřebují čůrat.
- ponožky (vlněné, termo)
- rukavice (min. dvoje náhradní v batohu)
- nákrčník/šála
- čepice/kukla, tenčí kukla může být ještě pod čepicí
- pevná nepromokavá obuv, pro zimní použití musí být dostatečně volná, jinak se omezí krevní oběh a izolační i provozní vlastnosti bot
- uzpůsobit obsah krabice počasí a potřebám dítěte
Protože je správné vybavení dětí v lesní školce pro rodiče velké téma. A vlastně i pro průvodce, zde přidáváme ještě malé počtení, proč a jak to vše funguje a proč potřebujeme toho všeho tolik na převlečení.
Podzim, zima, doba vody ve všech skupenstvích. Sníh, déšť, led, pára.....
A děti to velmi baví a vše je zajímá. Na všechno si chtějí sáhnout, nedivte se jim. Sníh tu dlouho nebyl, je potřeba s ním vařit, stavět, házet a válet se v něm. To samé led, potřeba tahat led z polozamrzlých kaluží je něco, co nejde ovládnout a zastavit. Vyválet se ve velké louži, největší zábava, které nelze odolat! A tak dále a tak dále.
My tyto zkušenosti dětem rádi dopřejeme, má to ale háček. Děti potřebují VHODNÉ rukavice nebo extra velkou nálož méně odolných rukavic (pletené, fleecové, zimní šusťákové), aby si je mohli převlékat pokaždé když na něco sáhnou (tolik rukavic, ale asi nemáme doma všichni dohromady).
Za nás lepší varianta A. Kvalitní rukavice nejsou levnou srandou, ale na pobyt venku v tomto období jsou prostě nezbytností. Děti by měly mít všechny tyto uvedené každý den s sebou.
- Zimní voděodolné/nepromokavé rukavice do sněhu (pokud to není totální vodobřečka (např. Reima, Didrikson)
- Gumové rukavice do deště - vyrábí se jen gumové nebo zateplené s fleecem (Reima, Helly Hansen, Didrikson, Lindex) . Pokud mají děti bez fleecové vložky, zcela jistě dovnitř potřebují další vrstvu pletených tenčích rukavic. Myslete na to prosím.
- Pletené tenké rukavice (u každého vietnamce v obchodě) - vhodné jako další vrstva do těch gumových. Hřeje více, a dá se v nich dobře jíst svačina aniž by prstíky totálně prokřehly. Potřebují min. 2 PÁRY. Jedny se vždy zašpiní /namočí a potřebují náhradní na jídlo (svačina, oběd, druhá svačina) nebo na kreslení apod.
- Jakékoliv další náhradní rukavice, několik.
Rukavice nemusíte denně prát (je to opravdu zbytečné, krom těch na jídlo), ale usušte je a druhý den je nabalte znovu prosím.
A pokud máte pocit, že Vaše dítko není žádný mega "rochnič", vězte, že stačí, aby děti sáhly na dva hrnce, na kterých jsou kapky vody nebo se opřely o mokrou lavičku a začíná nepříjemný mokro studený pocit.
A přestože mají děti kvalitní rukavice, vězte, že jeden pár v tomto období nestačí. Mokro vleze všude. Prosím dbejte na dostatečné zásoby náhradních rukavic.
Kromě rukavic potřebují děti náhradní bundu nebo dvě. Je možné, že se zmáchají ještě před odchodem do lesa. Snadno si namočí celé rukávy a je potřeba vše převléci. Pak přijdou z lesa po skvělé hře s rukávy a přední částí bundy totálně v jiné barvě a konzistenci. Nemůžou jít takto ke stolu, měli by "pískovou" polévku. A přichází na řadu další bunda......( a většinou také kalhoty)
Boty- i když si myslíte, že má dítko holínky a bude tak v suchu, koupačku v obří hluboké louži nevydrží ani ty. A to ani přesto, že je dítě celé v gumě.
V sušším období se zase stává, že se nožka v holínce s kožíškem zpotí a na oběd je potřeba dítě i tak přezout. Proto je nutné mít v zázemí minimálně jedny, lépe však dvoje náhradní boty (v zimě např. sněhule + holínky, nebo aspoň náhradní vložku do demarek).
MRÁZ: (převzato od Johany Passerin, LMŠ Hvězdy v lese)
Jak obléknout dítko do lesní školky, aby si to pořád užilo a nepřišlo k úhoně?
Tady je video od našich kanadských kolegů (a jak víte, v Kanadě je velká zima, klidně -30°C a lední medvědi tam dávají dobrou noc).
https://www.chelseaforestschool.ca/index.php/en/what-to-wear/
Co bychom rádi zdůraznili (na základě praktických zkušeností zde v České republice):
- 3 vrstvy jsou jako svatá trojice (merino/funkční prádlo, svetr, případně 2 tenčí zateplovací vrstvy, nepromokavá vrstva, nebo nepromokavá vrstva spojená se zateplením, jako kombinézy apod.) Při teplotách pod -10°C mohou být užitečné 4 vrstvy, ale nesmí se tím omezit pohyblivost dítěte.
- Příliš nabalené dítě, které se nemůže dostatečně hýbat, zmrzne.
- Tričko zastrčit do kalhot (učte to děti dělat samostatně, tak od 5ti let by to mohlxy zvládnout samy, ale kontrolujte to po nich po každom oblékání) protože můžete mít sebelepší merino podvlíkařky a tričko, ale když vám "táhne na cemr", je to celé dost k ničemu.
- Ponožky nepoužívejte v zimě "nikdy bavlněné" jak uvádějí ve videu. Bavlna zadržuje vlhkost, vlhkost = zima. Zpocené nohy = zima. Můžete však použít jedny tenčí ponožky přes vlněné, aby dobře držely. Není nic otravnějšího, než shrnující se ponožka v holínce. také je potřeba mít druhý pár na výměnu. VŽDYCKY! Výměna navlhlých ponožek za úplně suché udělá zázrak. Dítě je může mít např ve vnitřní kapse bundy, kde se i ohřeji.
- BOTY - sněhule DEMAR MAMMUT mohou stále sloužit, pokud jsou dostatečně velké a dítě v nich má místo na další vlněné ponožky + vzduchový polštář. Před obutím do nich sáhněte, musí být naprosto suché. Vlněnou vložku lze koupit navíc, a vyměňovat ob den. Jinak zvolte sněhule nebo jiné boty určené do mrazu (pravidlo se sušením platí i zde).
- RUKAVICE musí být zateplené a nepromokavé. Rukavice se v lesní školce celou zimu pořád sundavají a nandavají. Kolik páru rukavic nandá učitel za jeden jediný den? Asi 20-30. A proto máme my průvodci na rukavice jeden extra požadavek: musí se dobře nandavat, nejlépe jedním tahem. Nejlepší jsou rukavice až k lokti (Reima, Didrikson…) s kožichem uvnitř.
- Kukla / čepice + nákrčník - je potřeba, aby dítě mělo přikrytou hlavu, krk a uši. Jestli to dítě nechce, je potřeba empaticky uplatnit rodičovskou autoritu (omlouváme si citlivějším povahám, ano autoritu). Jako rodič jste zodpovědní za zdraví svého dítěte tzn. jste autorita. Různé pokrývky hlavy, které padají a sesouvají se do obličeje nejsou funkční.
- Odhalené části těla - hlavně obličej a ruce - je potřeba také chránit a to mastným krémem, nejlépe s obsahem včelího vosku a lanolinu. Krm nesmí obsahovat vodu, protože voda mrzne a mít zmrzlou vodu na obličeji je velký špatný.
- Velikost má být "tak akorát". Podle našich zkušeností jsou věci často příliš těsné a malé. Zkouška "tak akorát" je např., když dítě předpaží nebo vzpaží, má stále zakrytá zápěstí? Když si dřepne, má zakryté kotníky a bedra? Takže lepší je oblečení trošku větší, než menší.
Krásné sněhové a mrazivé radovánky!
Upozornění pro rodiče - s ohledem na pobyt v lese se oblečení může zašpinit, natrhnout apod. Je třeba mít toto na vědomí a oblečení tomuto faktu přizpůsobit. LMŠ Lesokruh nenese odpovědnost za zašpiněné či poničené oblečení.
K vhodnému oblečení v zimě uvádíme ještě text inspirovaný článkem ve Světě outdooru. "Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení"
"Cibulový systém
V zimě je důležité tzv. cibulové vrstvení oblečení. Spodní vrstva oblečení má být hřejivá, ideálně vlna, merino (pokud ji děti snesou), nebo funkční prádlo. Obě varianty mají tu výhodu, že i když se dítě zpotí, tak tyto materiály stále hřejí. Následují ještě další 1 až 3 vrstvy, které hřejí a izolují. Výhodou cibulového vrstvení je to, že na rozdíl od jedné silné vrstvy, která snadněji profoukne, tyto vrstvy vytváří meziprostory, udržující stabilní teplotu. Vrstvení je stejným způsobem uplatněno i na nohách. Svrchní kalhoty by měly být v první řadě vodotěsné. Bunda by měla být teplá, ale i prodyšná. Pokud padá déšť se sněhem, má nepromokavost přednost. Děti tedy nosí zateplené pláštěnky, které mají jednu nevýhodu, že nejsou prodyšné. Nicméně sucho je v tomto případě přednější. Při vrstvení je třeba myslet na to, aby dětem nebránilo v pohybu. Nedoporučujeme dětem dávat kombinézu z praktických důvodů (potřeby na záchod). Na druhou stranu kombinéza má při hraní ve sněhu své výhody. Necháváme tedy na vašich zvyklostech ;) Pokud kalhoty či kombinéza nemají gumu na okraji nohavic (lze ji došít), doporučujeme navléknout dětem ještě přes boty a kalhoty tzv. návleky, aby dětem nevnikl sníh pod kalhoty, nebo do botiček. Také při volbě rukavic je vhodné myslet na jejich propojení s bundou tak, aby sníh nemohl vniknout pod bundu. Důležité je, aby byly také nepromokavé a hřejivé. Jako pokrývka hlavy se jeví nejvhodnější kukla, která kryje jak krk, tak hlavu a nikde neodstává. Poslední vrstva v mrazivých dnech, stejně důležitá jako ostatní, je mastný krém na obličej a ruce."