LESOKRUHOVÁ JÍDELNA

zdravě, chutně, vegetariánsky

"Pokud (...) jídlu nepřikládáte žádnou další hodnotu, než uspokojení fyzického hladu tady a teď, přicházíte o podstatnou část pokrmu. Tento přístup k jídlu, z něhož se téměř vytratil aspekt společenství a sdílení, považuji za velmi vzdálené tomu, co by pro dítě bylo přirozeně dobré, protože dítě si doposud od narození spojovalo jídlo s pocitem bezpečí, klidu a tepla."

                                                                                                                       Helle Heckmann

V naší školce klademe na zdravé stravování opravdu velký důraz. Každým dnem se přirozeně prolíná povídání s dětmi o jídle: proč je důležité dávat svému tělu potřebné živiny, jak je získat či z jakých surovin se jídlo skládá a odkud pochází, jak je vším ovlivněna krajina, zvířata a životní prostředí na planetě. Před každým jídlem společně děkujeme Zemi za její dary a jíme v klidné a příjemné atmosféře.

I proto jsme se připojili k programu Skutečně zdravá škola, který propojuje jídlo se vzděláváním o něm, a splnili všechna kritéria v získání bronzového a stříbrného certifikátu.

Lesní školka Lesokruh má vlastní školní jídelnu, ve které dětem zajišťujeme celodenní stravování (přesnídávka, oběd a svačina) včetně pitného režimu. Školní jídelna nabízí rovněž obědy (polévka a hlavní chod) pro cizí strávníky, podrobnosti viz nabídka obědů pro veřejnost.

Náš jídelníček je přesto, že vaříme bez masa, pestrý a ve všech jídlech nabízí živiny potřebné ke správnému vývoji. Vaříme z čerstvých a v co největší míře lokálních a sezónních surovin. K dochucování pokrmů nepoužíváme žádná aditiva ani aromata. Sladíme třtinovým cukrem, medem nebo sirupy, a to v přiměřeném množství. Do jídelníčku zařazujeme ve školních jídelnách nepříliš používané suroviny jako je pohanka, quinoa, jáhly, kuskus, tofu, tempeh, různorodé luštěniny, ořechy a semínka apod.

Součástí zdravé výživy je i pitný režim. Po celý den mají děti k dispozici vodu (čistou nebo ochucenou bylinkami z naší zahrady) či ovocný/bylinkový čaj.

Narozeniny dětí slavíme tak, že společně připravíme nepečený dort, na němž si druhý den pochutnáme při odpolední svačině. Nošení sladkostí jako jsou bonbóny, žvýkačky, čokolády ap. není v Lesokruhu dovoleno. Pokud chce dítě svým kamarádům donést ještě něco navíc, upřednostňujeme domácí zdravé koláče, čerstvé či sušené ovoce, oříšky nebo semínka.

Děti po jídle předmývají a suší utěrkou talíře, samy ždímají hadřík a utírají s ním stůl, a nakonec si umyjí ruce a ústa. Dbáme tak společně o čistotu tak důležitou při jídle a děti si pěstují správné návyky spojené se stolováním, které se každodenním opakováním stávají přirozenou součástí oběda ve školce.