Lesokroužek

Lesní klub pro děti mladší 3 let

Lesokroužek ve školním roce 2020-2021

Klubík pro děti mladší 3 let.

I letos budeme pořádat Lesokroužek- klubík pro děti do 3 let a jejich rodiče. Děti se v doprovodu svých rodičů seznámí s novými kamarády i s prostředím lesa. Čeká nás společné tvoření, pohybové i hudební aktivity pro nejmenší a čas je věnován i volné hře, kdy mohou děti svobodně zkoumat, objevovat a zkoušet, co jim les nabízí a co samy dovedou. Lesokroužek bude vždy v pátek jednou za 14 dní. Toto pololetí začínáme již příští pátek 11.9. 

Na Vás a Vaše děti se těší Tereza a víla Ostružinka 

Další data klubíku na první pololetí jsou:  18.9., 9.10., 23.10., 6.11., 20.11., 4.12., 18.12.

Na Lesokroužek je POTŘEBA se přihlásit Terezce formou SMS zprávy, přes Facebook nebo přes Doodle na tomto linku ZDE.

https://doodle.com/poll/rhu99bnapmdgyw6c?fbclid=IwAR274hYM6Pld994scxCpPNkupCES2R-Pvb3vGIi_05bEi0-dwN49OAJJgB4

Maximální možná kapacia rodin pro Lesokroužek je 10, kroužek se koná za účasti minimálně 3 rodin. Díky za pochopení.

Případné další dotazy lze směřovat na průvodkyni Terezku, která Lesokroužkem provází - telefon 737884382. Na vílu Ostružinku mobil bohužel nemáme :-). 

LESOKROUŽEK - klubík pro děti mladší 3 let a jejich rodiče. I ti nejmenší v něm mohou, stejně jako jejich starší kamarádi, prožívat radosti a dobrodružství spojená s lesní školkou.

Budeme spolu objevovat krásy a taje přírody a její proměny v průběhu roku. Děti si zvyknou na prostor lesa a pohyb v přírodě za každého počasí, na společné aktivity i na kamarády.

Část programu klubíku je organizovaná. Aktivity a tvoření vycházejí z ročních dob a tradic,
z využívání přírodních materiálů a motivů. Činnosti jsou jednoduché, zaměřené na kreativitu, kontakt s přírodou, rytmiku i společné poznávání se. Důležitou součástí je také volná hra, kdy můžou děti společně s rodiči jako svými průvodci (nikoli dohlížiteli) objevovat a prohlubovat svůj vztah k přírodě.

Rodiče si popovídají a především najdou motivaci k procházce do přírody, která nám často
v každodenním shonu chybí.

Na sebe vhodné oblečení pro děti i rodiče (budeme se scházet za každého počasí). S sebou svačinu, pití, kousek karimatky jako podložku na sezení v lese, v zimním období přezůvky.

Abyste věděli, jestli je Lesokroužek to pravé pro Vás a Vaše děti, účast na prvním klubíku je zdarma.

Jednotlivý vstup 100 Kč.

Permanentka na 5 vstupů 400 Kč.

Tereza, Kristiánek a víla Ostružinka.

Tereza Jarkovská - průvodkyně dětí v Lesokroužku

Jako dítě jsem vyrůstala na sídlišti na okraji Hradce Králové, v těsném sousedství luk a lesů. Hodiny a hodiny jsem trávila průzkumy okolí se svou nejlepší kamarádkou. Vylezly jsme snad na každý strom v širokém okolí, prozkoumaly život v potoce i v trávě, vařily mýdlo z šišek a lektvary z rostlin, pohřbívaly mrtvá zvířátka, která jsme našly, na kupách hlíny za potokem jsme si hrály na Indiány. Tato léta mě nesmírně ovlivnila a věřím, že právě z této doby pramení můj vztah ke všemu živému a pocit propojenosti s přírodou, vědomí živoucnosti Země a úcta a láska k ní a všemu stvoření.

Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Univerzity Hradec Králové, obor Textilní tvorba. Ráda tvořím, ráda si hraju, ráda zpívám a tančím. A nejradši to všechno dělám s dětmi. Jejich spontaneita a radost ze života mě nesmírně baví. Po studiích jsem se vypravila na zkušenou do světa. Strávila jsem rok v USA a dva roky ve Velké Británii. Po návratu jsem si udělala Státní zkoušku z angličtiny, kterou jsem pak i nějakou dobu učila.

Nyní jsem především maminka na plný úvazek. Mám tři děti. Prostřední Jasmínka začala loni chodit do Lesokruhu a vidím na ní, jak jí lesní školka prospěla. Je teď mnohem mrštnější, houževnatější, otužilejší. Ujde bez reptání několik kilometrů a už se nebojí výšek. V Lesokruhu je moc šťastná.

Myslím, že dostatek času strávený venku v přírodě a volná hra, svoboda učení a respektující přístup, což jsou principy lesní pedagogiky, jsou základem pro zdravý vývoj každého člověka jako jedince, ale i pro zdravý vývoj celé společnosti. Jen lidé sebe-vědomí, samostatně smýšlející, vnímaví k potřebám svým i těch kolem sebe, lidé moudří, laskaví a milující budou schopni jednou změnit a snad i zachránit tento svět. Věřím, že lesní školky obecně jsou místem, které dává dobrý základ pro to, aby z dětí takové bytosti vyrostliy. Přírodu vnímám jako velký dar. Je to učitelka, ale i kotva pro nás lidi, když je nám ouvej. Dodá nám energii i nadhled. Je důležité umět ji vnímat, umět se zastavit a zaposlouchat, zaposlouchat se do ticha a zaslechnout mluvit vlastní duši. Když děti naučíme trávit v přírodě volný čas, zasejeme semínko, z kterého bude moci jednou vyrůst tato jejich kotva.

I proto jsem ráda přijala nabídku vést klubík pro nejmenší. Bude mi ctí moci být dětem v tomto objevování světa, spolu s Vámi rodiči, průvodcem. Těším se na Vás v Lesokroužku.