Zázemí

Zázemí Lesokruhu poskytuje zahradní domek a zahrada v ulici Borská 1136, Třebechovice pod Orebem. Přijďte k nám pěkně "od lesa"  z ulice Vitouškova (kde je možné i dobré parkování).

Do lesa, co by kamenem dohodil, jen přes cestu, zhruba 1 minutu dětské chůze.

Domek slouží jako jídelna, odpočívárna, tvořírna a herna ve velmi nepříznivém počasí. Děti zde mají uloženy své osobní věci (náhradní oblečení, spacák). Je zde k dispozici splachovací toaleta se stoličkou (máme i nočník), umyvadlo s tekoucí teplou vodou, sprchový kout a minikuchyňka s dřezem, ledničkou a troubou (pro naše tvořivé pečení).

Zahrada slouží jako hřiště v době, kdy se s dětmi pohybujeme u zázemí (např. ráno před výpravou, po odpočinku, apod.). Na zahradě nejen dovádíme, ale také odpočíváme, pracujeme
a ochutnáváme. Pobyt v přírodě výrazně posiluje vitalitu, stejně tak konzumace čerstvého ovoce
a zeleniny. Proto s dětmi na zahradě pěstujeme a ochutnáváme bylinky, ovoce a zeleninu, kdy jednoduchým způsobem dostávají skvělou dávku vitamínů (čerstvě utržené = největší podíl živin)
a zároveň si vytváří hlubší vztah s přírodou.

Naše zahrada, je ZAHRADOU SNŮ. Naleznete zde:

Hmatovou stezku pro bosé nohy (budujeme na jaře 2017) 

 • Chodit, běhat či sportovat naboso je příjemné, zdravé, zcela přirozené. Dětem toto rádi umožňujeme a bosá stezka určená speciálně pro vnímání světa skrze bosá chodidla má
  v Lesokruhu své místo.

Ohniště a jednoduché posezení

 • Místo pro posezení v kruhu, zpívání, zahřátí se, opékání dobrot i setkávání se s rodiči.

Lanové průlezky a balanční lávka

 • Místo pro testování svých hranic, zdokonalování hrubé motoriky, rovnováhy.

Blátivá kuchyň, blátoviště, pískoviště

 • Voda a bláto je pro děti fascinující. Naše blátivá kuchyň rozvíjí jemnou motoriku, fantazii, umožňuje pochopení fyzikálních zákonitostí. Děti bláto milují. Pokud mají vhodné oblečení, rodiče také :-).

Kompost

 • Učíme se s dětmi, co se dá kompostovat a proč bychom to měli dělat. Děti pochopí,
  co se děje v přírodě s biologickým odpadem a jeho možné další využití.

Permakulturní záhon

 • Jak se dostane mrkev na svačinkový stůl? To v klasické školce jen těžko s dětmi názorně zodpovíte. V Lesokuhu budeme s dětmi dobroty pěstovat, tedy pracovat, aby pochopily,
  že mrkev v supermarketu nevyrostla, že je potřeba ji zasít, zalévat, třídit a zase zalévat. Zjistí, co a kdo rostlinám škodí a co jim naopak prospívá. Pak si ji můžou vytrhnout, očistit, nakrájet a sníst. Těšíme se například na jahody, maliny, jablka, rakytník, mrkve, ředkvičky, ale i dnes opomíjené druhy jako kozlíček polní, polníček, ličidlo americké, merlík listnatý, roketa setá,mangold, vodnice, kadeřávek, smetánka lékařská, různé druhy tykve, řeřicha zahradní, ředkev černá, slunečnice topinambur....

Bylinkové bludiště

 • Pro dětské bylinkové bludiště jsme vybrali rostliny s vysoce voňavými a jedlými listy,
  se semeny, květy vábící včely a motýly (dobromysl, meduňka, černucha, šalvěj, smetánka lékařská, apod.).

Místo pro pozorování volné přírody

 • Místo, které zůstane s minimem zásahu lidské ruky, pro pozorování života drobných živočichů v přirozeném prostředí, např. hromada klacíků jako úkryt pro ježky, hromada kamenů kterou si oblíbily ještěrky, hromada pilin coby hmyzí hotel, motýlí krmítka, ptačí krmítko, hmyzí hotel.

Hudební koutek (zbudujeme výhledově společně s dětmi na základě jejich podnětů)

Skrýše - vrbové chýše, treláž ( v brzké době budeme budovat společně s dětmi, abychom si to společně užili)

 • Tato místa budou poskytovat dětem soukromí, zázemí, ale i rozvoj sociálních dovednosti. Děti se rozhodují, ke které skupině se přidají, obhájí si své místo, učí se spolupracovat, obhajovat své názory, vyslechnout ostatní, trénují tak mezilidské vztahy a práci ve skupině, zároveň se ale mohou schovat a pobýt na chvíli o samotě.

Velkou část dne však budeme v lese. Les je převážně borový s potůčkem, pramenem a prima kopcem pro nejen zimní sjíždění. Bezva místo jako stvořené pro bezpečná dětská dobrodružství, pro vzpomínky na celý život.