Akce a novinky


Slavnost  ZRUŠENA (nařízení vlády)


Nové zázemí

DĚKUJEME


Říjnová přírodní slavnost Certifikovaný lesní klub

Lesokruh splnil podmínky daných ve Standardech kvality pro lesní mateřské školy  a získal  CERTIFIKÁT KVALITY vydávaný Asociací lesních mateřských škol. Certifikát budeme muset v roce 2022 obhájit :-) Děkujeme celému lesokruhovému týmu.

Vynášení Morany a vítání jara

Oslava jarní rovnodennosti v LK Lesokruh

Ve středu 20. března, kdy nastalo astronomické jaro, jsme v Lesokruhu pořádali naši první letošní slavnost spojenou s vynášením Morany a vítáním jara. Na ohni vařenou polévku, podávanou už tradičně na každé naší slavnosti, jsme tentokrát připravovali zeleninovo-luštěninovou. Děti oloupaly, nebo se některé alespoň snažily, a nakrájely brambory, mrkev, celer, batát, pórek, petržel a kapustu. O tuto činnost jevili zájem i ti, kdož dosud vařili v pískové kuchyňce nebo stavěli hrad z polen a prken, takže v jednu chvíli se stála fronta na nože a prkénka. Kromě zeleniny se na ohni vařily kroupy, cizrna a mungo a ochucena byla (nejen) naší vlastní majoránkou, jež přežila zimu ve skleníku, a tymiánem. Po třetí hodině přicházeli rodiče, společně s nimiž si děti vyrobili z klacků, slámy a látek malé Moranky. Velká Morana čekala opřená o třešeň už od rána, a tak jsme se po dokončení Moranek vydali k potoku. Zde byli oficiálně přivítáni a s legendou o Jarovítovi seznámeni přišedší rodiče a příznivci, načež loutková sekce našeho klubu znázornila příběh pomocí loutek z kartónu. Za zpěvu písně Vítej, Vesno přitančily Vesny, které omladily přítomné lítečkem a vodou z Vantrok, náhonu, který protéká třebechovickými lesy už déle než 600 let. Malé Moranky jsme svlékli z jejich oděvů, aby neznečistily vodu, zapálili jsme je a hodili do potoka, aby odpluly zpátky do zimního království. Někteří odvážní jedinci smočili v potoce nohy, a nejodvážnější čtyřleťák se potokem prošel dvakrát po pas ponořen. Nakonec jsme odnesli Moranu do lesa, kde jsme ji pohřbili pod listí a vydali se zpátky do školky na polévku a jiné dobroty, které donesli rodiče a připravila babička kuchařka. Hodovali jsme a družili se ještě ve chvíli, kdy nad les vyšel obrovský měsíc v úplňku. Vítej, jaro, mezi námi :)

Reduce-Reuse-Recycle

Bazárek na podporu LK Lesokruh s ekologickým přesahem

Ve dnech 18. až 20. února pořádal lesní klub Lesokruh ve spolupráci s třebechovickou Zašívárnou, příjemným místem, kde se můžete "zašít" a odpočinout si od denního shonu, dobročinný bazárek. Název Reduce-Reuse-Recycle odkazoval na upcycling, využití něčeho starého a nepotřebného k něčemu užitečnému, podpoře snížení nákupů jednorázových výrobků nebo redukci obalů. Myšlenka vznikla jednoduše - přáním zbavit se nepotřebného oblečení a knih nějakým smysluplným způsobem. Na to se navázaly další nápady, a tak se kromě knih, oblečení a hraček prodávaly osvěžovače vzduchu z éterických olejů ve znovupoužitelných skleněných lahvičkách (včetně návodu k výrobě), "jutěnky" - z juty uháčkované pomůcky na mytí čehokoliv, z příze a knoflíků háčkované klíčenky ve tvaru chobotničky, didaktické hračky z kolíčků na prádlo, háčkované svícny z příze a skleniček od jogurtů, látkové tašky různých velikostí, tylové sáčky na pečivo a zeleninu, záclonové pytlíčky na koření do omáčky, pomlázky ze svídy či korálky a náramky z různobarevných dřevin. Vše ze zbytků látek, příze nebo proutků po jarním ořezu keřů. Jedna maminka pro nás upekla spoustu perníčků, které ozdobily děti z Lesokruhu, výše uvedené výrobky poskytli další rodiče a spřátelení lidé. Od hradeckého Bezobalu jsme dostali skleničky s různými potravinami. Všem dárcům velmi děkujeme. Za utržené peníze jsme koupili do naší školkové kuchyně nový sporák, který na rozdíl od toho starého umí upéct chleba :)

Seminář pro rodiče

17. února 2019


Přijďte na slavnost

25. 9. 2018 - Hodovníček v Lesokruhu


Zápis na školní rok 2018-2019


Slavíme 1. narozeniny


Krásný rok 2018.


POZOR ZMĚNA !

Lesokroužek se bude konat každý ČTVRTEK. 

Zapálíme si oheň v krbu, uvaříme čajík a své prsty si necháme pohrávat s barevnou a jemnou ovčí vlnou...... Těšíme se na Vás. Rezervujte si své místo.

Beseda v Lesokruhu


Lesokruh slavil slunovrat

Červnová přírodní slavnost Kupadla

22. 6. se po celé České republice slaví Den lesních mateřských škol. V Lesokruhu jsme se s oslavami přidali a na tento den (s ohledem na období mezi letním slunovratem a Svatojánskou nocí) jsme uspořádali naši pravidelnou přírodní slavnost - Kupadla.
Za vydatných slunečních paprsků se vydáváme k písníku zvaný Laguna. Děti si koupání a dovádění ve vodě užívají. Po cachtání si povídáme o svatojánských bylinkách a kterak je využít. Dívky
a někteří hoši se pustí do hledání bylinek po okolí. Nacházejí hlavního zástupce-Třezalku tečkovanou. Poté následuje příběh
z pera paní Boženy Němcové Alabastrová ručička, který krásně tajemně popisuje, co se kdysi na Svatojánskou noc přihodilo. A už se stahují bouřková mračna a tak začínáme samotný obřad - děkování Slunci a všem živlům, tanec v kruhu ve vodě, rozdělení obřadního koláče, jež Slunce představuje. Nejen živly přírody, ale četné rybí osazenstvo, se radují z koláče :-) a plavou nám pod nohama. Vyrábíme si lodičky z kůry, svíčky a svatojánských bylin. S osobním přáním je vypouštíme na vodu a doprovázíme je plaváním
a rozjímáním. A už nás pan blesk a pan hrom přicházejí pozdravit, proto rychle z vody a slunovrat necháváme v režii paní přírody. Rozcházíme se domů a Laguna nás s úsměvem propouští, lodičky světla dál plují po hladině....

Dobročinný bazar v Lesokruhu s táborákem a programem

23. května od 15.00 do 19.00 hodin


Oznámení pro zájemce o docházku

Máte zájem o docházku Vašeho dítěte dětí do lesní školky Lesokruh? Ozvěte se nám mailem, sms, či jinak. Vyplňte přihlášku - dejte nám vědět o svém zájmu (a to i v případě, že nejste ještě rozhodnuti a zvažujete). Evidujeme zájemce na toto jaro i nadcházející školní rok 2017/2018.
V případě naplnění kapacity, budete zařazeni do přadníku a jakmile se místo uvolní, ozveme se Vám.

Těšíme se na Vás. 

Beseda o lesní školce

Děkujeme Mateřskému centru RATOLEST v Týništi nad Orlicí a všem maminkám, které přišly na besedu o lesní školce... Příjemné setkání s příjemnými lidmi. Těšíme se, že se budeme vídat častěji. 

Dubnová přírodní slavnost

Den Země v Lesokruhu

Oznámení pro zájemce o docházku

Máte zájem o docházku Vašeho dítěte dětí do lesní školky Lesokruh?  Ozvěte se nám mailem, sms, či jinak. Vyplňte přihlášku - dejte nám vědět o svém zájmu (a to i v případě, že nejste ještě rozhodnuti a zvažujete). Evidujeme zájemce na toto jaro i nadcházející školní rok 2017/2018.
V případě naplnění kapacity, budete zařazeni do přadníku a jakmile se místo uvolní, ozveme se Vám.

Těšíme se na Vás.

Přírodní slavnost

O Jarovítovi a zlatém klíči a Moraně, kterak ji do zimního království vyprovodit

Zveme Vás na první slavnost v LESOKRUHU.

Letos začíná astronomické jaro (jarní rovnodennost) 20. března v 11 hodin
a 28 minut.   

V Lesokruhu tento den přivítáme tradičně netradičně. Připravena je dílna, ve které si vyrobíme Morany a během dobrodružného putování lesem s pohádkovými obrazy poznáme příběh udatného Jarovíta, lstivého draka Zmeje a dobrotivou Matku Zemi. Společně pošleme Moranu spát do zimního království.

Těšíme se na setkání. 

Trasa je krátká, vhodná pro malé děti i kočárky.

Pořizujete spacák či batůžek?

Sleva na vybavení do lesní školky 

Chtěli byste svému dítěti pořídit kvalitní dětský spacák, batůžek či jiné vybavení do přírody.
V lesní mateřské školce je spacáček i batůžek
s prsními popruhy v základním vybavení :-)  
(viz. sekce "Oblečení a vybavení"). 

Asociace lesních mateřských škol získala
od společnosti Boll 20 % slevu na nákup. Rozhodnete-li se nabídky využít, kontaktujte nás
a my Vám rádi sdělíme slevový kód, díky kterému slevu získáte.