ZÁZEMÍ

Zázemí Lesokruhu poskytuje zahradní domek a zahrada v ulici Borská 1136, Třebechovice pod Orebem. Přijďte k nám pěkně "od lesa"  z ulice Vitouškova (kde je možné i dobré parkování).

Do lesa, co by kamenem dohodil, jen přes cestu, zhruba 1 minutu dětské chůze.

Zázemí se skládá z uzamykatelné části a otevřené verandy zvané "paluba".  V uzavřené části zázemí, která je zateplená a vyhřívaná, se nachází úzká šatna (tzv. špinavá zóna), v níž má každé dítě svoje označené místo na uložení osobních věcí k převlečení a vlastního ručníku k osušení rukou po umytí. Na šatnu navazuje hygienické zázemí- místnost se dvěma toaletami a dvěma umyvadly s tekoucí teplou pitnou vodou pro děti.  Dále je zde malá místnost s dřezem a přívodem teplé vody, rychlovarnou konvicí a skříněmi, sloužící pro potřeby učitelek. Skrze tyto dvě místnosti, které jsou vedle sebe a navazují na šatnu, se vchází do větratelné místnosti s vytápěním, sloužící jako prostory pro odpočinek dětí po obědě a zázemí v případě velmi špatného počasí. "Paluba" slouží jako jídelna, tvořírna, herna i předškolácká učebna při velmi nepříznivém počasí. 

Náš výchovně vzdělávací program probíhá zejména ve venkovních prostorách volné přírody a na zahradě

Zahrada slouží jako hřiště v době, kdy se s dětmi pohybujeme u zázemí (např. ráno před výpravou, po odpočinku, apod.). Na zahradě nejen dovádíme, ale také odpočíváme, pracujeme a ochutnáváme. Pobyt v přírodě výrazně posiluje vitalitu, stejně tak konzumace čerstvého ovoce a zeleniny. Proto s dětmi na zahradě pěstujeme a ochutnáváme bylinky, ovoce a zeleninu, kdy jednoduchým způsobem dostávají skvělou dávku vitamínů (čerstvě utržené = největší podíl živin) a zároveň si vytváří hlubší vztah s přírodou.

Na naší zahradě najdete:

Ohniště a jednoduché posezení

 • Místo pro posezení v kruhu, zpívání, zahřátí se, opékání dobrot i setkávání se s rodiči.

Lanové průlezky a balanční lávka

 • Místo pro testování svých hranic, zdokonalování hrubé motoriky, rovnováhy.

Blátivá kuchyň, blátoviště, pískoviště

 • Voda a bláto je pro děti fascinující. Naše blátivá kuchyň rozvíjí jemnou motoriku, fantazii, umožňuje pochopení fyzikálních zákonitostí. Děti bláto milují. Pokud mají vhodné oblečení, rodiče také :-).

Kompost

 • Učíme se s dětmi, co se dá kompostovat a proč bychom to měli dělat. Děti pochopí,
  co se děje v přírodě s biologickým odpadem a jeho možné další využití.

Permakulturní záhon

 • Jak se dostane mrkev na svačinkový stůl? To v klasické školce jen těžko s dětmi názorně zodpovíte. V Lesokruhu budeme s dětmi dobroty pěstovat, tedy pracovat, aby pochopily,
  že mrkev v supermarketu nevyrostla, že je potřeba ji zasít, zalévat, třídit a zase zalévat. Zjistí, co a kdo rostlinám škodí a co jim naopak prospívá. Pak si ji můžou vytrhnout, očistit, nakrájet a sníst. Těšíme se například na jahody, maliny, jablka, rakytník, mrkve, ředkvičky, ale i dnes opomíjené druhy jako kozlíček polní, polníček, ličidlo americké, merlík listnatý, roketa setá, mangold, vodnice, kadeřávek, smetánka lékařská, různé druhy tykve, řeřicha zahradní, ředkev černá, slunečnice topinambur....

Bylinkové bludiště

 • Pro dětské bylinkové bludiště jsme vybrali rostliny s vysoce voňavými a jedlými listy,
  se semeny, květy vábící včely a motýly (dobromysl, meduňka, černucha, šalvěj, smetánka lékařská, apod.).

Místo pro pozorování volné přírody

 • Místo, které zůstane s minimem zásahu lidské ruky, pro pozorování života drobných živočichů v přirozeném prostředí, např. hromada klacíků jako úkryt pro ježky, hromada kamenů kterou si oblíbily ještěrky, hromada pilin coby hmyzí hotel, motýlí krmítka, ptačí krmítko, hmyzí hotel, jezírko.

Paletová schovka a loose parts 

 • Toto místo poskytuje dětem soukromí, zázemí, ale i rozvoj sociálních dovednosti. Děti se rozhodují, ke které skupině se přidají, obhájí si své místo, učí se spolupracovat, obhajovat své názory, vyslechnout ostatní, trénují tak mezilidské vztahy a práci ve skupině, zároveň se ale mohou schovat a pobýt na chvíli o samotě.

Velkou část dne však budeme v lese. Les je převážně borový s potůčkem, pramenem a prima kopcem pro nejen zimní sjíždění. Bezva místo jako stvořené pro bezpečná dětská dobrodružství, pro vzpomínky na celý život.